You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '' at line 1You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '' at line 1 Kendriya Vidyalaya, O.N.G.C, Nazira
सी.बी.एस.ई. संबद्धता संख्या: २०००२०
सी.बी.एस.ई. विद्यालय संख्या: ०५०१९
आयुक्त का संदेश| |हमसे संपर्क करें| |दाखिला विवरण| |पुराने छात्र| |फोटो गैलरी| |वर्तमान समाचार| |डाउनलोड| |निविदाएं |-
The Web Only this site
केन्द्रीय विद्यालय, ओ.एन.जी.सी, नाज़िरा

Kendriya Vidyalaya, O.N.G.C, Nazira

( An Autonomous Body Under MHRD )
Government Of India
हमारे विद्यालय में खेल - कूद गतिविधियों का विवरण          
GAMES & SPORTS IN THE VIDYALAYA

शिक्षा का उद्देशय छात्रो का बहुमूखी विकास करना है । हमारे केन्द्रीय विद्यालय मे छात्रो के मानसिक विकास के साथ - साथ उनके शारीरिक विकास पर भी प्राप्त ध्यान् दिया जाता है । शारीरिक रूप से सम्रद्ध करने हेतु विभीन्न प्रकर् के खेलकुदो का आयोजन विद्दालय मे किया जाता है । इन खेल कूद प्रतियोगिताओ मे भाग लेने के लिए छात्रो को पर्याप्त अवसर प्रदान किए जाते है ।

इसके लिए केन्द्रीय विद्यालय संगठन द्वारा विद्दालय स्तर, संभागिय स्तर तथा राष्ट्रिय स्तर की विभिन्न प्रतियोगिताओ का आयोजन किया जाता है । इसके अलावा प्रशिक्षित कोच द्वारा बास्केट बाल, जूडो, स्क्वेश, आदि खेलो का भी प्रशिक्षिण दिया जाता है जिसके परिणामस्वरूप छात्रो द्वारा विभिन्न प्रतियोगिताओ मे उत्क्रष्ट प्रदर्शन किया जाता है ।

Games and Sports

Highlights:

· Inter House Games and Sports Competition has been conducting from August 01 to August 15, 2013.

· Annual sports meet will be scheduled in November-December.

Games for which facilities are available in the Vidyalaya

SL.NO

FACILITIES

1

HANDBALL

2

VOLLEY BALL

3

TABLE TENNIS

· Organization of games and sports activities including coaching and training class wise

· Reports on achievements:2012 - 2013

NAME OF GAME/SPORT

REGIONAL LEVEL

NATIONAL LEVEL

SGFI

BADMINTON-(BOYS) U-19

BRONZE MEDAL

BRONZE

BANDMINTON(Girls) U-14

GOLD,SILVER,BRONZE

ONE GIRL SELECTED FOR SGFI

BRONZE

BANDMINTON(Girls) U-14 Doubles

GOLD

NIL

NIL

CHESS U- 14 GIRLS

NIL

NIL

NIL

TABLE TENNIS U-14 (BOYS) TEAM GAME

NIL

NIL

NIL

TABLE TENNIS U-17 (BOYS)

SILVER

NIL

NIL

TABLE TENNIS U-19 (BOYS)

NIL

NIL

NIL

TABLE TENNIS U-19 (BOYS) TEAM GAME

NIL

NIL

NIL

LAWN TENNIS U-17 (boys)

BRONZE

NIL

NIL

LAWN TENNIS U-19 boys)

NIL

NIL

NIL

Athletics(Boys)

u-14

NIL

NIL

NIL

Athletics(Boys)

U – 19

NIL

NIL

NIL

Athletics(Girls)

U – 17

NIL

NIL

NIL

HAND BALL U-19(BOYS)

GOLD MEDAL

NIL

NIL

HAND BALL U-14(BOYS)

GOLD MEDAL

6TH POSITION

NIL

BADMINTON U- 17 (GIRLS)

NIL

NIL

NIL

CHESS U - 17

SILVER

NIL

NIL

NETBALL GIRLS NEHA BORUAH IX-B

ALL ASSAM 2ND POSITION

SELECTED FOR SGFI

3RD POSITION

BADMINTON GIRLS U-11 YEARS

ALL ASSAM CHAMPIONSHIP DIBRUGARH

DEBAHOTI LAHON –V-B

1ST POSITION

BADMINTON GIRLS

ALL ASSAM CHAMPIONSHIP GUWAHATI DON BOSCO

INDRANI GOGOI IV-A AND DEBAHOTI LAHON V-B

1ST AND 2ND POSITION

BADMINTON

ALL ASSAM SUPER RANKING BADMINTON COMPETITION ONGC SIVASAGAR

INDRANI GOGOI IV-A AND DEBAHOTI LAHON V-B

1ST AND 2ND POSITION

BADMINTON

ALL ASSAM FIRST RANKING BADMINTON TOURNAMENT U- 10 YEARS

INDRANI GOGOI IV-A AND DEBAHOTI LAHON V-B

1ST AND 2ND POSITION

BADMINTON

ALL ASSAM BADMINTON 3RD RANKING TOURNAMENT TINSUKIA

INDRANI GOGOI IV-A AND DEBAHOTI LAHON V-B

1ST AND 2ND POSITION

BADMINTON

ALL ASSAM 3RD SUPER RANKING BADMINTON TOURNAMENT GUWAHATI

DEBAHOTI LAHON V-B

1ST POSITION

TOTAL PARTICIPANTS

58

25

01

 

Name of student

Game/Event

Position

Regional

National

SGFI

1. Jaya Gupta, VIIA

Chess

2nd

NIL

NIL

2. Debarata Dass , VIII B

Chess

3rd

NIL

NIL

3. Akash Kr. Verma , VII A

Badminton

7th

NIL

NIL

4. Bikash Gogoi , IX A

Badminton

7th

NIL

NIL

5. C. Jyoti Borgohain , X B

Badminton

4th

NIL

NIL

6. Meerudu P. Tamuli , IX B

Badminton

5th

NIL

NIL

7. Ikramul Hussain , IX B

Lawn Tennis

2nd

NIL

NIL

8. Birinchi Changmai , IX B

Lawn Tennis

6th

NIL

NIL

9. Ankush Bhattacharjee , IX B

Lawn Tennis

3rd

NIL

NIL

10. Ujjal Baruah , X A

Lawn Tennis

2nd

NIL

NIL

11. Nitu Kalita , X A

Lawn Tennis

1st

NIL

NIL

12.Rishikesh Gogoi , VIII B

Table Tennis

6th

NIL

NIL

13. Gilbertson Saikia , VII A

Table Tennis

7th

NIL

NIL

14. Tridip Mahanta , IX A

Table Tennis

3rd

NIL

NIL

15. Sonu Kumar, XI A

Table Tennis

8th

NIL

NIL

16. Sayed Ashik Hussain , XI A

Table Tennis

9th

NIL

NIL

17. Razzaq Rahman , XI A

Table Tennis

10th

NIL

NIL

18. Maini Baruah , V A

Badminton

1st

NIL

NIL

19. Sumi Rajkumari , V A

Badminton

4th

NIL

NIL

20. Debahuti Lahon , IV B

Badminton

3rd

NIL

NIL

21. Riju Rajkumari , III A

Badminton

2nd

NIL

NIL

22. Ankur Borgohain , VIII A

Shot Put ( U-14)

1st

NIL

NIL

23. Ansh Boruah , VI A

3000 mtr . ( U - 17)

1st

NIL

NIL

24. Afzal Rahman , VIII A

Shot Put ( U-17)

6th

NIL

NIL

25. Vajay Singh, X A

Shot Put ( U - 17)

5th

NIL

NIL

26. Abhijit Sharma, IX A

100, 200,400 mtr (U-17)

6th

NIL

NIL

27. Jeffry Duhlian , IX B

800, 3000 mtr (U-17)

6th

NIL

NIL

28. Saurab Kanojia , XII B

100, 200 mtr . (U-19)

1st

NIL

NIL

29. Juna , VIII A

Shot Put (U-14)

6th

NIL

NIL

30. Banasmita Das, IX B

Shot Put (U-17)

2nd

NIL

NIL

31. Pobitro Boruah , XI B

Hand ball

1st

NIL

NIL

32. Neeraj Kanu , XI B

Hand ball

1st

NIL

NIL

33. Anil Shing Mahato , XI B

Hand ball

1st

NIL

NIL

34. Javed A. Choudhury , X A

Hand ball

1st

NIL

NIL

35. Mahananda Satnami , X A

Hand ball

1st

NIL

NIL

36. Rinku Boruah , XI B

Hand ball

1st

NIL

NIL

37. Jagat Bhandari , XII B

Hand ball

1st

NIL

NIL

38. Abhinash Panging, XII B

Hand ball

1st

NIL

NIL

39. Shreemanta Hazarika , XI B

Hand ball

1st

NIL

NIL

40. Khogen Sonwal , XI B

Hand ball

1st

NIL

NIL

41. Bhaskar Duwarah , XI B

Hand ball

1st

NIL

NIL

42. Gyandeep Mech , XII B

Hand ball

1st

NIL

NIL

S.NO:

ACHIEVEMENTS

1.

Out of 35 students in the regional sports meets, 08 student where selected for the national meet to participate in different games & sports at Bangalore Region and Mumbai Region from 22nd to 26th September 2010 and from 3rd to 7th October 2010

2

Hand Ball boys Under -19, 1st position at regional level. (Gold)

Regionals: 2010- 2011

Name of Student

Name of Sports

Position

Medals

Category

Singles/Doubles

Ankush Bhattacharjee

Lawn Tennis

5th

Silver

14

Singles

Ujjal

Lawn Tennis

5th

Silver

17

Singles

Summi Rajkumari

Badminton

5th

Gold

14

Singles

Jaya Gupta

Chess

2nd

Silver

14

Singles

Chandan Jyoti

Badminton

4th

--------

19

Singles

Abhijit Gagoi

Lawn Tennis

2nd

--------

19

Singles

Tridip Manhanto

Table-tennis

5th

--------

14

Singles

 


0